Par emocinonālo , racionālo un VIEDO prātu… Apzinātības dažādās škautnes.

Meklējot arvien jaunas iespējas kā palīdzēt cilvēkiem atveseļošanās procesā, esmu pievērsusies Dialektiskās terapijas ( KBT terapijas trešais vilnis) padziļinātais izpētei. Un esmu patīkami pārsteigta. Terapija, kas sāktonēji radīta cilvēkiem , kam raksturīgas robežstāvokļa personībs iezīmes, ir bagāta ar idejām. Tajā ir tik daudz man tuvas pieejas- apzinātības prakses, meditācijas, sociālo prasmju apguve un citi būtiski  aspekti. Pirmie pētījumi  par dialektiskās  terapijas efektivitāti darbā ar robežstāvokļa personībām  parādījās  jau 1993. gadā, ko aprakstīja  Marsha Linehana,bet šobrīd tā tiek pielietota ar vien plašakam klientu lokam.

Mans pirmais atklājums,  ir saistībā ar ”VIEDO prātu”. Tātad ikdienā , varam rīkoties, saskaņā  ar :

  •  Racionālo  prātu. Svarīgs mācīšanās procesā .Realitāte tiek uztverta,  piemēram, faktu, skaitļu līmenī. Palīdz radušās problēmas novērtēt objektīvi. Labi darbojas, kad esam ”labā formā” – veseli, paēduši , atpūtušies. Grūtāk, kad cilvēks jūtas slims . Lai cik labi arī nedarbotos racionālais prāts, nevar aizmirst, ka daudzās dzīves situācijās būtisks ir emocionālais aspekts.
  • Emocionālā prāta varā –  ”es jūties slikti, man tas nepatīk , tad es to nedarīš”. Sekas netiek  ņemtas vērā . Grūtības pieņemt racionālos lēmumus, augsts spontanitātes līmenis,  tātad arī neapdomība, nepacietība. Toties pateicoties emocionālajam prātam, varam piedzīvot intensīvas jūtas, kā mīlestību , tāpat arī tas motivē. Bet emocijām ir dažādas krāsas un nereti , ejot tikai emocionālā prāta pavadā, varam iekļūt emociju sladzdos.
  • Viedais prāts, integrē gan emocionālo gan racionālo prātu. Tas izprot jēgu, nozīmi, attieksmes un vērtības.  Un galvenais saprot sekas!!!! Tas saistīts ar elastību , iztēli un atvērtību . Ienāk mūsu dzīvēs ar pieredzi . Un, protams, ar apzinātības treniņiem un meditācijām.
Par to , kā ar ar tiem ”sadzīvot ” , mēs varam padiskutēt vēlāk!
Uz tikšanos. ceru , ka drīzu !

Advertisements

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

w

Connecting to %s